Ako implementovať ESG? Riešenie je výrobná aplikácia alebo softvér na mieru
Aby bol biznis výnosný a neustále napredoval, je dôležité zamerať pozornosť nielen na jeho výkon vo výsledku, ale obzrieť sa aj o krok späť. Vlastne úplne na začiatok – k jeho základom. Jedným z nich je výroba. Ide totiž o jedinečný proces sprevádzaný množstvom krokov naprieč rôznymi oddeleniami, od zadania objednávky, či už v e-shope alebo v kamennej predajni, až po finálne vyhotovenie produktu. Každá jedna má svoje špecifiká. A v drvivej väčšine z nich je priestor, ako ju optimalizovať. Napríklad vyrábať rýchlejšie, s nižšími nákladmi, s vyššou presnosťou, menšou odpadovosťou a podobne. Riešite vo svojej spoločnosti presne tieto ciele? Alebo by ste ich radi dosiahli? V tom prípade vás bude zaujímať, ako výrobná aplikácia na mieru dokáže ušetriť náklady na výrobu, výrazne prispieť k jej efektivite a navyše aplikovať ESG.
Čo je výrobná aplikácia a pre koho je vhodná?
Výrobná aplikácia je na mieru naprogramované a nadizajnované rozhranie, ktoré je prispôsobené výrobným procesom v spoločnosti alebo závode. Ide o softvér, pomocou ktorého je možné zautomatizovať, monitorovať a taktiež riadiť výrobu ako celok alebo jej jednotlivé kroky.
V ui42 riešime vývoj a programovanie aplikácií na mieru pre menšie lokálne produkcie a značky, ale aj veľké spoločnosti, ktoré zabezpečujú výrobky pre globálny trh. Pre koho je výrobná aplikácia vhodným riešením?
- Výrobné podniky
- Textilné závody
- Potravinársky priemysel
- Domácich producentov
- Menšie firmy, ktoré outsourcujú výrobu
Ako funguje výrobná aplikácia?
Aplikácia môže byť pomocníkom pri kompletnom procese výroby produktu alebo len jeho časti, napríklad náhradného dielu do automobilu alebo formy na výrobu kompozitu. Z praxe však vieme, že čím väčší rozsah a viac procesov do tohto sofistikovaného pomocníka zahrnieme, tým je výsledok výraznejší. Čo všetko výrobná aplikácia dokáže?
- plánovať a riadiť výrobu, a tým znižovať odpadovosť
- znižovať chybovosť
- sledovať zásoby skladu a pozíciu uloženia tovaru
- automatizovať objednávky na sklad
- vyhodnocovať výrobné dáta
- integrovať systémy ako CMS, CRP, ERP
- zabezpečiť aktuálny prehľad o stave objednávky pre zákazníka
- a mnohé iné
Keďže ide o softvér na mieru, je len ťažko zovšeobecniť, ako funguje. Uvedieme však príklad, ako výrobná aplikácia nášmu klientovi Pískacie, ktorému sme okrem nej postavili e-shop na flexibilnom CMS BUXUS, zefektívnila procesy naprieč celou produkciou.
Výrobná aplikácia pre Pískacie znížila opadovosť a uľahčila riadenie výroby
Pískacie je slovenský brand, ktorý postavil svoj úspech na textilných výrobkoch s originálnou pískacou fičúrkou. Unikátne tričká, šaty a iné odevy vyrába firma na Slovensku. Dlhšie dodanie produktu zákazníkovi však bolo na začiatku spôsobené neefektívnym výrobným procesom, ktorý spomaľovala výroba mimo sídla firmy. V čase, keď projekt rástol rýchlejšie, ako dokázal pôvodný e-shop uniesť, nastal čas vyriešiť aj výzvu ohľadom výroby a celého riadenia.
Potrebovali sme plynulé a čo najviac automatizované preposielanie informácií medzi e-shopom, skladom a výrobou.
Vecne zhrnul Marián Németh, majiteľ projektu Pískacie
Pomocou nového redakčného systému, prepojeného s ERP, a výrobnej aplikácii pocítili v Pískacie zásadný rozdiel. V bode, keď objednávka z CMS pristála v ERP systéme, bolo potrebné vytvoriť pre ďalšie kroky nové rozhranie, ktoré by nasledujúce procesy v spolupráci s dielňami urýchlilo. Do hry totiž vstupujú aj tak dôležité faktory, ako je maximálne množstvo tričiek z jedného balu látky, zdĺhavá výmena nití na množstve strojov podľa objednaného produktu a podobne.
Riešenie? Vyrobili sme ho na mieru.
Aplikácia stiahne objednávky z ERP systému tak, aby bola výroba čo najefektívnejšia. Napríklad súhrnom všetkých tričiek a odevov z jedného typu látky. Zároveň vytlačí štítky s metadátami o objednávke a čiarovým kódom, ktoré sprevádzajú výrobok v každom ďalšom kroku. Po strihu nasleduje šitie, žehlenie, kontrola odevu a napokon spokojný úsmev zákazníka, keď si otvorí balíček so svojím vytúženým pískacím tričkom. Vďaka čítačke, ktorou pracovník vo výrobe vždy zoskenuje štítok, vie napríklad zákaznícke oddelenie vždy real-time odpovedať zákazníkovi na otázku, kde sa tričko nachádza a taktiež sledovať celý proces v aktuálnom čase. Produkt vo výrobe je totiž automaticky spárovaný s konkrétnou objednávku a so zákazníckym účtom, čo môže klient využívať v ďalšej komunikácii so zákazníkom a tým udržiavať pozitívny vzťah.
Výrobnou aplikáciou pre nášho klienta Pískacie sme dokázali sledovať každý jeden výrobok, od objednávky až do finále. Vďaka optimalizácii výrobných procesov a materiálu sme znížili dobu, za ktorú sa tričko alebo šaty vyrobili a zároveň ušetrili množstvo odpadu, ktorý pri šití vznikal. A to je veľký posun v rámci zníženia nákladov a taktiež smerom k spokojnému zákazníkovi.
Milan Kurečko, projektový manažér a developer v ui42
Výhod takejto výrobnej aplikácie na mieru je hneď niekoľko. Už sme viac krát spomenuli:
- efektívnejšiu výrobu,
- nižšie náklady,
- zrýchlenie a automatizáciu jednotlivých krokov v rámci výrobného procesu,
- zmenšenie objemu odpadov
- alebo zlepšenie kvality výrobku.
Čerešničkou na torte je ESG. Skratka, ktorá je v poslednej dobe skloňovaná aj u nás na Slovensku čoraz častejšie.
Čo je ESG?
ESG je koncept, ktorý spája normy stanovené pre spoločnosti v oblasti ochrany životného prostredia, sociálneho aspektu a vedenia či riadenia (Environmental, Social, Governance). Presnejšie to znamená sledovanie dopadov na životné prostredie, dodržiavanie rovnosti, vhodných pracovných a sociálnych podmienok zamestnancov a riadenie, v rámci ktorého je jasné, kto za aké nitky ťahá. ESG za krátky čas v našich zemepisných šírkach zľudovelo pod pojmom udržateľnosť. Skrýva sa za ním však omnoho viac.
UIČKOVSKÝ TIP: ESG je často zamieňané aj so skratkou CSR – Corporate Social Responsibility. Rozdiel medzi nimi je v účasti. Kým ESG, zavádzané smernicami EÚ, bude povinné, CSR nie je štandardizované a ostáva na dobrovoľnej báze. Viac info k tejto téme nájdete v uičkovskej abecede.
A prečo by vlastne malo ESG zaujímať firmy a spoločnosti?
ESG prichádza okrem iného ako odpoveď na takzvaný greenwashing. To znamená zavádzanie napríklad v oblasti ekológie vyhláseniami, ktoré firma nemá podložené. ESG má svoje smernice a je postavené na reálnych dátach. To znamená, že už nestačí napísať myslíme ekologicky, aby to skvele vyzeralo. Každé takéto vyhlásenie je potrebné doložiť konkrétne.
Celkovo však ESG prináša nástroj, ako hodnotiť a zlepšovať firemné aktivity s ohľadom na minimalizovanie negatívnych ekologických dopadov, zlepšovanie sociálne postavenie zamestnancov a prispievanie k udržateľnosti podnikov. Ak spoločnosť implementuje ESG, zvyšuje sa jej kredit v očiach investorov a taktiež zákazníkov, ktorí uvažujú v širších súvislostiach. Podľa prieskumu KPMG totiž ESG a zákaznícka skúsenosť úzko súvisia. Až 52 % opýtaných respondentov si bez problémov priplatí za produkt v prípade, ak sa spoločnosť správa udržateľne, eticky a v súlade s ochranou životného prostredia.
Čo nás čaká ohľadom ESG v blízkej budúcnosti?
Už v roku 2025 budú musieť niektoré spoločnosti (banky a pod) vykazovať takzvaný ESG report. Veľké firmy pomaly ale isto začínajú so zberom dát, aby mohli v roku 2026 predostrieť verejnosti prvé nefinančné ESG reporty, no v suchu to nemajú ani menší hráči. ESG reporty si budú vyžadovať od nich veľké firmy, v prípade, ak budú ich dodávateľmi.
Ako dokáže výrobná aplikácia prispieť k ESG?
Vráťme sa teraz o krok späť, k výrobnej aplikácii. Keď si spomeniete na jej výhody, je jasné, že takýto softvér dokáže v otázke udržateľnosti a všetkých ostatných princípov, o ktoré sa ESG usiluje, výrazne prispieť k jeho implementácii. Aj s potrebnými dátami a analýzou. Ako napríklad?
Aplikácia redukuje množstvo odpadu
Vypočítaním množstva potrebného materiálu na výrobu každého kusu produktu sa znižuje množstvo odpadu. V prípade Pískacie to boli textilné zvyšky vznikajúce pri strihaní látok. To nielen šetrí náklady firme, ale aj minimalizuje environmentálnu stopu výroby.
UIČKOVSKÝ TIP: Ak ste ešte o environmentálnej stope výroby nepočuli, možno ju poznáte ako PEF štítok. Funguje rovnako, ako semafor, pretože na škále farieb od zelenej po červenú označuje, akú environmentálnu záťaž produkt má. Výsledná farba vychádza z celej životnosti výrobku – od výroby cez používanie až po jeho likvidáciu. A môže byť rozhodujúcim parametrom, či si zákazník produkt kúpi, alebo nie.
Štatistiky z aplikácie dokážu nasmerovať k lepšiemu využívaniu zdrojov
Napríklad také monitorovanie spotreby energie v reálnom čase umožňuje identifikovať a eliminovať neefektívne procesy. Aplikácia dokáže odporučiť optimálne časy pre spustenie energeticky náročných operácií a znížiť tak spotrebu energie alebo iných zdrojov.
Automatizácia zlepšuje podmienky zamestnancov
V rámci výroby, najmä tej zložitejšej, existuje veľké množstvo krokov vhodných pre automatizáciu v akejkoľvek miere. Výrobná aplikácia automatizuje administráciu a opakujúce sa úlohy, ktoré dokáže zvládnuť po správnom naprogramovaní softvér namiesto mravenčej práce človeka. Vďaka tomu vzniká priestor na nové, menej stereotypné pracovné úlohy, čo prispieva k celkovému wellbeingu zamestnanca.
Rozvojom spoločnosti vznikajú pracovné príležitosti
Efektívna výroba znamená vyššiu konkurencieschopnosť a viac dopytov, čo prirodzene vedie k tvorbe nových pracovných miest a zlepšovaniu ekonomického a sociálne rozvoja regiónov či komunít. Prosperujúci podnik prináša príležitosti pre prílev ďalších subdodávateľov a celkové zlepšenie ekonomiky.
Vďaka výrobnej aplikácii je riadenie podniku prehľadnejšie
Sledovanie produktu počas celej jeho výroby v aktuálnom čase a detailné reporty a dáta o každom kroku výrobného procesu umožňujú omnoho lepšie riadenie a optimalizáciu jednotlivých krokov. Navyše platí, že ak má vedenie spoločnosti presné a transparentné informácie o každom detaile, jeho ďalšie rozhodnutia dokážu smerovať k väčšej prosperite.
Už tušíte, ako by mohla výrobná aplikácia pomôcť aj vášmu biznisu a zároveň vás posunúť k implementácii ESG, ktoré už je na prahu vašich dverí? Ozvite sa nám, v ui42 sme na takéto špeciality ako stvorení. Okrem toho, že máme s výrobnými aplikáciami na mieru bohaté skúsenosti, naša one – stop shop agentúra zgrupuje pod jednou strechou vyše 60 odborníkov z každej oblasti e-commerce a prináša viac ako 27 rokov riešení pre najúspešnejšie značky a podniky.